company logo

Prečo je výcvik potrebný
Užívateľské hodnotenie: / 0
SlabéDobré 

Úprimne povedané - nevycvičený a nevy-chovaný pes môže byť protivný, nebezpečný sám sebe, svojmu majiteľovi aj iným ľuďom i zvieratám. Nedisciplinovaný pes môže spô-sobiť napríklad tieto ťažkosti:

- škody vo vašom okolí a jeho zariadení
- spoločenská izolácia
- nehody
- poranenia
- vymáhanie odškodného treťou osobou
- nepríjemnosti pre dotknuté osoby
- ťažké hľadanie spôsobu, ako sa psa "zbaviť"

Bezpečnosť

Vlastniť nevychovaného a neposlušného psa je nielen nepríjemné, ale môže vážne poškodiť vaše zdravie i zdravie iných osôb, môže uškodiť vášmu spoločenskému postaveniu a pripraviť vás o peniaze. Nezriedka nakoniec nezostáva nič iné, ako psovi nájsť iný domov. Niekedy sa stane, že majiteľ takéhoto psa opustí, hoci pes nič nezavinil.
Bežné zranenia, ktoré sa majiteľom psov prihodia doma alebo na prechádzke, sú najčastejšie spôsobené tým, že pes do nich vrazí, ťahá ich alebo je agresívny. Zranenia iných osôb bývajú zvyčajne dôsledkom toho, že psy pustené z vôdzky ignorujú povel privolania a útočia na ľudí alebo ich prenasledujú. Dochádza k tomu aj preto, lebo psy vybehnú na cestu a zavinia dopravnú nehodu. Potom sa od majiteľa psa vymáha odškodné za zranenie alebo spôsobenú škodu.
Nevycvičený pes vystavuje ľudí aj iné zvieratá nebezpečenstvu, ale aj on sám je vystavený riziku poranenia alebo dokonca smrti. Buď v dôsledku zranenia, ktoré utrpel, keď nebol pod kontrolou, alebo mu hrozí utratenie - jeho majiteľ si s ním nevie rady a nikto iný sa nechce psieho previnilca ujať.

Dobré spôsoby

Sú ľudia, ktorí majú nevychovaného, a preto aj nedisciplinovaného psa. Pritom nechápu, prečo sa okruh ich priateľov zmenšuje a nikto ich nechce navštevovať. Neuvedomujú si, že väčšina hostí netúži po tom, aby po nich pes skákal, olizoval ich alebo na nich nechával svoje chlpy. Pes, ktorý poslúchne základné pokyny - je pri nohe, na zavolanie vždy príde a na povel si ide ľahnúť inde - uľahčuje a spríjemňuje život všetkým ľuďom v okolí. Pokiaľ psa ustavične karháte, lebo podľa vašej mienky robí niečo nepatričné, zároveň ho však nepoučíte jasne a láskavo, čo by ste si želali, aby robil, vznikne medzi vami silné napätie. Takýto vzťah je nepríjemný a neprospieva vášmu zdraviu ani zdraviu vášho psa. Úspešné vzťahy sú založené na obojstrannej komunikácii a úcte. Ak chcete, aby váš pes bol dobre vychovaný, musíte predovšetkým vy sami porozumieť psej duši. Potom budete schopní budovať obojstranne uspokojivý vzťah.

Viete že...?

Najčastejšie bývajú ľudia od psov pohryzení na rukách. Z pohľadu psa sú približujúce sa ruky prejavom hrozby a nebezpečenstva, najmä ak pes má z minulosti zlé skúsenosti. Aby ste predišli nehodám, treba psa naučiť, že ruky ho neohrozujú. Na prechádzke však treba upozorniť predovšetkým deti, ktoré psy priťahujú a chcú ich pohladkať, aby sa k vášmu psovi nepribližovali a nedotýkali sa ho bez vášho dovolenia.

Sľubná budúcnosť

Ak psa vycvičíte tak, aby bol voči ľuďom ústretový a poslúchal ich, budete z toho mať viac prospechu, než si dokážete predstaviť. Nielenže vášho psa budú mať všetci radi, ale aj pes bude vo svete ľudí šťastnejší. Správnym zaobchádzaním a výcvikom od ranej mladosti predídete ťažkostiam s jeho správaním. Napraviť už vzniknuté problémy môže prevýchova dospelého psa.

Zdroj:     C. Davis: Môj pes, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, Praha, 2005

www.pes.eu.sk

 Prevádzkované na Joomla!. Designed by: Tribeca WordPress Theme  Valid XHTML and CSS.