company logo

Psí senior
Užívateľské hodnotenie: / 0
SlabéDobré 

Keď je váš starnúci pes zdravý, môže vám poskytnúť spoločnosť, ktorá je rovnako uspokojivá ako hra so šteňaťom. Reakcie staršieho psa už nie sú také rýchle, možno sa už nehýbe tak svižne, alebo nie je taký obratný, keď pre vás aportuje, ale tak vy, ako aj on budete mať zo vzťahu rovnaké potešenie, ako keď bol pes mladý. Váš pes bude síce posedávať, bude však nenáročný a tichý. Na to, aby bol spokojný a tešil sa najlepšiemu zdraviu, potrebuje:
>> veľa lásky a porozumenia
>> teplo
>> pozornosť venovanú jeho zubom a pazúrom
>> väčšiu starostlivosť príprave potravy
>> záťaž úmernú jeho telesnej kondícii
>> pomoc pri udržiavaní telesnej čistoty
>> dve prehliadky u veterinára ročne
>> trpezlivosť a pochopenie pri "nehodách" s vyprázdňovaním
>> stály denný režim
>> nijaké prevratné zmeny
>> dostatok spánku

Príznaky starnutia

Nie je ťažko rozpoznať, že pes starne: pomalšie sa pohybuje, viac spí, všeobecne sa znižuje jeho pohyblivosť; niektorým psom začína zlyhávať zrak alebo sluch. Tmavo sfarbené jedince začnú šedivieť na ňucháči a niekedy aj okolo očí. Celková farba tela však nie je ovplyvnená.

Čas lúčenia

Príde čas, keď starší pes čoraz viac a viac spí a nechce nič robiť. Ak je schopný žiť normálne, i keď len svojím upraveným spôsobom, darí sa mu stále dobre. Ak začne zlyhávať močový mechúr, črevá, končatiny a nie je schopný života bez duševného nepokoja alebo telesnej bolesti, musíte vyhľadať pomoc veterinára. Jediné humánne rozhodnutie za týchto okolností je, nechať psa utratiť, aby zomrel bez bolesti a dôstojne.

Zdroj: C. Davis: Môj pes, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, Praha, 2005, www.pes.eu.sk

 

 Prevádzkované na Joomla!. Designed by: Tribeca WordPress Theme  Valid XHTML and CSS.