company logo

Starostlivosť o dospelého psa
Užívateľské hodnotenie: / 0
SlabéDobré 

Zubný kameň

Najčastejším príznakom je zápach z tlamy. Belosť zubov sa stráca pod nánosom zubného kameňa, väčšinou bývajú postihnuté stoličky. Ďasná sú zapálené, červené a zdurené. Starším psom je treba čistiť zuby pravidelne. Zubný kameň odstráni iba váš veterinárny lekár ultrazvukom alebo škrabkami. Zubný plak možno odstraňovať pravidelným čistením zubov kefkou alebo pomocou špeciálnych, tzv. funkčných maškŕt, ktoré sú výbornou prevenciou proti zubnému kameňu.  Obsahujú ľahko povarenú ryžu, ktorej hrubé čiastočky pri hryzení mechanicky oškrabávajú z povrchu zubov nečistoty a usadený zubný plak.

Oči a uši

Na rozdiel od mačiek sa psy o svoju hygienu príliš nestarajú. Pravidelne kontrolujte, či váš pes nemá výtok z uší alebo očí.

- Oči môžete očistiť navlhčeným vatovým tampónom.
- Uši môžete zvnútra jemne vyčistiť mäkkou handričkou.

Je dobré sa ohľadom správneho spôsobu čistenia poradiť s veterinárom.

Kondícia tela

Ak psy nemajú dostatok pohybu v pomere k veľkosti dennej kŕmnej dávky, často trpia nadváhou. Nadváha môže škodiť zdraviu psa a skrátiť mu život. Spýtajte sa chovateľa alebo veterinára, aká by mala byť ideálna hmotnosť vášho psa, aby ste mohli zaznamenať každú odchýlku, ktorá by mohla znamenať zdravotný problém.

Moč a výkaly (vyprázdňovanie)

Treba dávať pozor na:
- ťažkosti pri močení a vyprázdňovaní
- neobvyklé vyprázdňovanie, ako je močenie a špinenie v dome, keď je pes normálne čistotný
- nutkanie stále sa vyprázdňovať, často bez uspokojivého výsledku
- krv v moči a vo výkaloch alebo iné abnormality, napr. veľmi mäkká alebo veľmi tvrdá stolica
- menej časté vyprázdňovanie než je obvyklé
- červy v stolici (podobajú sa zrnku ryže alebo tenkej bielej niti)

Akúkoľvek odchýlku od bežného stavu musíte pozorne sledovať. Ak trvá dlhšie než deň, poraďte sa s veterinárom. Ak sú v stolici červy, treba sa ich zbaviť.

Všeobecne o správaní

Ak svojho psa poznáte dobre, všimnete si zmeny v jeho správaní. Ak je zvyčajne živý, ale zrazu sa vám zdá skľúčený, znamená to, že sa necíti dobre. Keď spozorujete iné príznaky toho, že nie je všetko v poriadku, navštívte veterinára. Zapíšte si príznaky, aby ste ho mohli podrobne informovať. Pomôže mu to zistiť, čo psovi je.

Výcvik

Bezpodmienečne dodržiavajte pravidlá toho, čo váš pes smie a čo nesmie. Aby ste ho nemiatli, používajte tie isté hlasové i telesné povely. Dohliadnite aj na to, aby aj ostatní členovia rodiny a návštevy dodržiavali toto pravidlo.

Starostlivosť o psa pri zvláštnych príležitostiach

Pri oslavách a sviatkoch, ako sú Vianoce alebo Nový rok, treba obzvlášť dbať, aby psy neobťažoval hluk a prítomnosť ďalších osôb v dome a aby neochoreli po konzumácii niečoho nevhodného. Vianočné ozdoby a stromček sú pre zvedavé a hravé psy neodolateľné. Stromčeky teda pevne upevnite do stojanov, osvetlenie zapínajte cez chránený vypínač a používajte nerozbitné ozdoby. Psy sa ochotne pripoja k zábave, a preto je správne, aby aj váš pes bol prítomný na oslave. Keď sa vám však bude zdať, že už má všetkého dosť, odveďte ho do pokojnejších častí bytu alebo domu, prípadne mu dajte hračku, nech sa má s čím hrať, nech si odpočinie. Odolajte veľkému pokušeniu dať svojmu psovi všetko, čo bežne nedostáva: torty, zákusky, bonbóny a čokoládu. Mohlo by ho nepríjemne rozbolieť brucho. Môžete mu, samozrejme, dať darček - novú hračku alebo maškrtu, nech sa teší spoločne s rodinou. Podávanie nevhodných maškŕt veľmi rýchlo rozvráti efekt komplexnej a vyváženej stravy. Potraviny, ako čokoláda, zemiakové lupienky a údeniny, sú pre zdravie psa priam škodlivé a neraz pôsobia na jeho organizmus ako jed.
Čoraz obľúbenejšou súčasťou osláv sa stávajú ohňostroje. Väčšina zvierat sa ich bojí, takže keď napríklad susedia vystreľujú petardy, držte svojho psa doma, v bezpečí. Rozhlasový alebo televízny prijímač môže ten zvuk prehlušiť. Keď plánujete ohňostroj vy sami, psa nechajte doma, najlepšie na opačnom konci domu, a kúpte iba "tichý" ohňostroj. Susedov varujte vopred, aby sa mohli pripraviť a ich miláčikom sa nič nestalo.

Stručný prehľad základných povinností pri starostlivosti o psa

Denne

- Umyť misku na krmivo a vodu.
- Kŕmiť a dať čistú vodu.
- Dozerať na pravidelnosť vyprázdňovania.
- Starať sa o dlhú a hrubú srsť.
- Overiť, či dobre sedí obojok.
- Prezrieť psa, či nie je poranený, chorý, nemá neobvyklé hrče.
- Odstrániť výkaly zo záhrady.

Týždenne

- Starostlivosť o srsť krátkosrstých psov.
- Prezrieť uši či v nich nie je maz alebo príliš veľa srsti.
- Všeobecná prehliadka starších psov - vitálne funkcie.
- Skontrolovať zásoby krmiva.
- Umyť a dezinfikovať misky na žrádlo a vodu špeciálnym roztokom, dobre opláchnuť.
- Skontrolovať hmotnosť psa, či pribral alebo schudol.
- Výcvik šteniat a mladých psov.
- Vyčistiť zuby.

Každé dva týždne

- Zbaviť šteňatá škrkaviek prvý raz vo veku dvoch týždňov, potom každé dva týždne až do veku 12 týždňov; odčervovacie prostriedky dostanete u veterinára, prípadne v lekárni, ktorý aj určí správnu dávku.
- Výcvikový kurz - aby ste vy aj pes zostali "bdelí", zabráni rozvoju ťažkostí v správaní alebo ich vyrieši.

Mesačne

- Zbaviť psa bĺch; spýtajte sa veterinára, ktorý prostriedok je najvhodnejší a či sa používa raz za mesiac alebo za tri mesiace.
- Všeobecná zdravotná prehliadka vrátane vitálnych funkcií.

Každé tri mesiace

- Odčerviť psa (od 12 týždňov) od škrkaviek a pásomníc; kúpte si prostriedky u veterinára a spýtajte sa na správne dávkovanie.

Každých šesť mesiacov

- Veterinárna prehliadka staršieho psa.

Raz za rok

- Opakovať očkovanie.

 

 

Zdroj: C. Davis: Môj pes, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, www.pes.eu.sk

 

 Prevádzkované na Joomla!. Designed by: Tribeca WordPress Theme  Valid XHTML and CSS.