company logo

Starostlivosť o šteňa
Užívateľské hodnotenie: / 0
SlabéDobré 

* Skôr než si šteňa prinesiete domov, nájdite si veterinára v okolí vášho bydliska

* Veterinárny lekár ho prehliadne a naplánuje s vami termíny očkovania a odčervenia. Starostlivo dodržujte určené termíny!

* Psa je vhodné kúpať, keď má obzvlášť ušpinenú srsť, ako prevenciu proti parazitom a zo zdravotných dôvodov. Vždy používajte špeciálne šampóny pre psy. Ľudské prípravky vysušujú psom kožu.

* Do doby, kým bude mať šteniatko za sebou všetky potrebné injekcie, sa vyhýbajte kontaktu s neznámymi psami.

* Pes musí dostať všetky predpísané lieky, aj keď sa vám zdá, že žiadne vnútorné parazity nemá.

* O skrátení pazúrov alebo ukázaní postupu požiadajte svojho veterinára.

* Dbajte o pravidelnú hygienu psíka a často mu prehliadajte srsť a kožu kvôli parazitom.

* Psi môžu byť prenášačmi vnútorných parazitov (škrkavka, pásomnica) alebo nebezpečných infekčných chorôb (kliešte - lymská borelióza).

* V boji proti vonkajším cudzopasníkom môžete použiť rôzne spreje, púdre, zásypy, šampóny, impregnované obojky a špeciálne odpudzujúce roztoky. Pri ich výbere a spôsobe použitia vám opäť najlepšie poradí veterinárny lekár.

Očkovanie

Je veľa dôvodov, prečo sú niektorí ľudia za očkovanie psov a iní zasa proti. Z hľadiska veterinárov sa však väčšina prikláňa k očkovaniu (aj pre nedostatok argumentov hovoriacich proti). Choroby, ktorým môžu psy podľahnúť, môžu totiž byť nepríjemné a nebezpečné.
Niektoré poisťovne trvajú na tom, aby boli psy očkované skôr, než ich poistia. Ak pes nie je pravidelne preočkovaný, poisťovňa môže neskôr odmietnuť vyplatenie plnenia. Je teda vhodné si prečítať podmienky pred podpisom poistnej zmluvy.

Zdroj: C. Davis: Môj pes, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, Praha, 2005
Informačné kampane, www.pes.eu.sk

 

 Prevádzkované na Joomla!. Designed by: Tribeca WordPress Theme  Valid XHTML and CSS.