company logo

Starostlivosť o srsť
Užívateľské hodnotenie: / 0
SlabéDobré 

Česanie a úprava sú nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o psa. Keď udržujete srsť a kožu psa v dobrom stave, pomôže vám to navzájom sa zblížiť a zároveň zistíte, či pes nemá pod kožou nejaké neobvyklé hrče. Na túto starostlivosť treba zvoliť podľa typu srsti správne pomôcky. Budete potrebovať len niektoré alebo všetky predmety podľa nasledujúceho zoznamu:

- špeciálne rukavice
- starý uterák
- hodvábna alebo zamatová handrička alebo utierka
- pinzeta
- vata
- tekutý alebo suchý šampón
- kozmetika na srsť
- sponky (pre dlhosrsté psy)
- odstraňovač škvŕn po slzách
- kefka a pasta na zuby
- trimovací hrebeň a čepielky
- nožnice na pazúriky - gilotínový typ
- rovné nožnice
- nožnice so zaoblenými hrotmi
- nástroj na prerezávanie srsti
- antistatický sprej
- prestrihávacie nožnice
- nástroj na vytrhávanie chlpov z uší
- štetinová kefa
- rozčesávacia kefa (len pre dlhosrsté plemená)
- gumová kefa (len pre krátkosrsté plemená)
- púder na srsť
- hrebeň s riedkymi zubami
- hrebeň s hustými zubami (proti blchám)
- skrinka na uvedené predmety
- tampóny na uši
- tampóny na oči
- tampóny na genitálie
- nôž na šklbanie
- kameň na šklbanie
- gumová podložka do vane
- nešmykľavá podložka na stôl
- oblečenie do nepriaznivého počasia

Ako často psa kúpať a ako pritom postupovať

Stačí, ak psa okúpete raz za 2 - 3 mesiace. Nekúpte ho častejšie, pokiaľ to nie je naozaj nevyhnutné, inak odstránite zo srsti prírodné oleje. Srsť sa tak vysuší a skučeravie. Použitím špeciálneho kondicionéru tomu možno zabrániť.
Pred kúpeľom srsť psa dobre rozčešte. Kúpte ho vo vani, v kuchynskom dreze (dajte do výlevky lapač na vlasy, aby sa neupchal odpad) alebo v primerane veľkom lavóre. Voda by mala byť vlažná. Psa dobre namočte, potom naneste šampón, dôkladne ho votrite do srsti, až sa vytvorí pena. Potom psa dobre opláchnite vlažnou vodou, a ak je srsť veľmi mastná, použite šampón znova. Psa opláchnite a naneste kondicionér. Niektoré kondicionéry možno na srsti nechať, iné treba spláchnuť. Psa potom osušte uterákom a dobre prečešte, aby sa odstránili chumáčiky. Použite sušič a pritom psa češte (ruku držte v prúde vzduchu, aby ste mali kontrolu, či vzduch nie je príliš horúci). Ak je počasie teplé a suché, nechajte psa uschnúť voľne. Vždy dávajte pozor, aby sa voda, šampón alebo kondicionér nedostali psovi do očí.

Prečo psy češeme?

Pes potrebuje česať, aby dobre vyzeral a bol zdravý, ale aj preto, aby:
- v dome nebolo plno psích chlpov
- sa odstránili odumreté chlpy a predišlo sa schlpeniu a splstnateniu srsti dlhosrstých, kučeravých psov a psov s dvojitou srsťou
- si zvykol na zaobchádzanie so srsťou
- sa cítil dobre
- bol pokojnejší, uvoľnený a v dobrej telesnej i duševnej kondícii.

Ako psa česať

Spôsob česania je priamo závislý od druhu srsti a bolo by rozumné požiadať chovateľa, aby vám predviedol, ako udržiavať srsť vášho psa, najmä ak má srsť, ktorá vyžaduje náročnú údržbu. Ak treba ostrihať pazúry a vyšklbať chlpy v ušiach, opäť radšej požiadajte chovateľa , aby vám ukázal, ako sa to robí. Trimovanie a tvarovanie srsti radšej nechajte na profesionála, pokiaľ sa to nechcete naučiť sami.
Srsť sa ošetruje kefovaním alebo vyčesávaním mŕtvych chlpov, denne alebo týždenne, podľa potreby. Nástroje, ktoré budete používať, závisia od typu srsti a hustoty podsady. Riaďte sa nasledujúcimi pokynmi:

* Odstráňte odumretú podsadu - dostaňte sa až na kožu, ale dávajte pozor, aby ste o ňu nezachytili a neťahali ju - rozčešte zamotanú či zlepenú srsť.

* Vykefujte alebo prečešte vrchnú srsť a odstráňte ďalšie uvoľnené chlpy.

* Na konečnú úpravu votrite do srsti proteínový kondicionér, aby dostala lesk a odstránilo sa ešte viac odumretej srsti.

* Psa osviežte tým, že mu otriete oči, vnútrajšok uší, ak je to potrebné, a otrite ho aj pod chvostom. Nikdy nestrkajte ušné tyčinky do uší, riskujete poškodenie ucha.

Pĺznutie

Púšťanie chlpov v určitých obdobiach je pri väčšine plemien normálne. Ústredné kúrenie pri mnohých psoch "zrušilo" sezóny, a tak im chlpy padajú celý rok. Okrem pravidelného česania a zníženia teploty prostredia je veľmi málo prostriedkov ako tomu zabrániť. Kvalita a stav srsti závisia od kvality potravy, od dostatku základných živín, vitamínov a minerálnych látok, vrátane stopových prvkov. Ťažkostiam so srsťou možno veľmi často zamedziť podávaním špeciálnych kombinovaných prípravkov, doplnkov výživy, predovšetkým s vyšším obsahom vitamínu H (biotín), zinku a výťažkov z morských rias.

Typy srsti

Drôtovitá

Príklad
- erdelteriér
- Jack Russel teriér
- borderský teriér

Potreby
Tento typ srsti sa musí denne kefovať a ručne trimovať 3 - 4-krát do roka, aby sa udržal tvar a vzhľad; vhodnejšie je to prenechať profesionálom.

Dvojitá

Príklad
- staroanglický ovčiak
- nemecký ovčiak
- krížence
- novofoundlandský pes
- dlhosrstá kólia
- zlatý retriever

Potreby
Denná starostlivosť je potrebná pre niektoré dvojité kožuchy (hustá vrchná a spodná srsť), aký má staroanglický ovčiak (správne prečesanie môže trvať až hodinu), zatiaľ čo srsť iných psov s menej hustou vrchnou srsťou, ako je nemecký ovčiak, zvyčajne stačí vykefovať raz týždenne. Niektorým plemenám, ako je napr. staroanglický ovčiak, samojed a čau-čau, prospeje, ak ich necháme upraviť profesionálne približne každé dva mesiace.

Hladká

Príklad
- krížence
- rodézsky ridgeback
- labradorský retriever
- rotvajler
- doberman

Potreby
Stačí raz týždenne, ale pokiaľ má pes hustú podsadu ako labrador, treba ho česať častejšie.

Dlhá

Príklad
- afganský chrt
- španiele
- setre
- ši-cu

Potreby
Treba česať každý deň, aby sa odstránili odumreté chlpy a dredy. Pokiaľ psa necháte upraviť profesionálne, aby výsledky boli čo najlepšie, treba to urobiť každých šesť týždňov, denné česanie však nesmiete vynechať.

Kučeravá/vlnitá

Príklad
- bišónik
- pudly
- bedlingtonský teriér

Potreby
Kučeravá srsť nepĺzne, ale púšťa chlpy; takéto plemená potrebujú česať každý druhý deň, aby sa odstránili odumreté chlpy. Navyše treba srsť profesionálne ostrihať približne každých šesť týždňov, aby sa udržal tvar a štýl osrstenia.

Zdroj: C. Davis: Môj pes, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, Praha, 2005
Informačné kampane, www.pes.eu.sk

 

 Prevádzkované na Joomla!. Designed by: Tribeca WordPress Theme  Valid XHTML and CSS.