company logo

Psia hygiena
Užívateľské hodnotenie: / 0
SlabéDobré 

Existuje rad dôvodov, prečo by váš pes mal byť vždy dokonale čistý a upravený. Okrem pekného vzhľadu je tu aj zdravotné hľadisko. Pravidelná starostlivosť je totiž najlepšia prevencia kožných, ušných či zubných ochorení.
Starostlivosť o psa by sa mala stať každodennou súčasťou vášho psa. Už od útleho veku zvykajte šteňa na česanie, kúpanie a na ďalšie procedúry (aj na tie, ktoré nie sú v danom okamžiku ešte potrebné). Pamätajte si, že len čistý a upravený pes je vašou dobrou vizitkou.

Srsť

Starostlivosť o srsť závisí od plemena, ktoré ste si vybrali. Môže vám zabrať 10 minút týždenne, ale aj niekoľko hodín denne. Pravidelné kefovanie či česanie a občasný kúpeľ sú však nevyhnutnosťou pre každého psa. S konkrétnym spôsobom starostlivosti, s úpravou srsti a k tomu nevyhnutnými pomôckami vám najlepšie poradí chovateľ alebo odborník zo salónu psej krásy.
Srsť kefujte podľa požiadaviek jednotlivých plemien. Na rozčesanie srsti a na odstránenie zlepených chlpov použite širokozubý hrebeň. Pod bradou, pod chvostom a za ušami prečesávajte hustým hrebeňom. Očistite alebo vytrhajte srsť orezávačom alebo trimovacím nožom. Pri úprave srsti okolo očí, genitálií a konečníka použite nožnice. Nožničkami alebo prerieďovacími nožnicami prestrihajte srsť tam, kde treba. Psa vykúpte alebo ho očistite pomocou suchého šampónu. Nakoniec celú srsť vykefujte a podľa možnosti uhlaďte.

Pazúriky

Strihanie pazúrikov vyžaduje trochu zručnosti. Zaobstarajte si špeciálne klieštiky s očkom - nikdy nepoužívajte manikúrové nožničky! Psíka uchopte za labku, špičku pazúrika vložte do očka a odštipnite. Pozor, aby ste nestrihli do citlivého nechtového lôžka (na svetlých pazúroch je to dobre viditeľná ružová časť). Nejde síce o nebezpečné zranenie, ale veľmi bolestivé. Ak sa necítite celkom istí, prvýkrát si nechajte strihanie pazúrikov predviesť odborníkom - veterinárnym lekárom.

Oči a uši

Oči a uši (vnútro ušnice a vonkajší zvukovod) pravidelne vytierajte vatovým tampónom. Nahromadený ušný maz a očný sekrét sú ideálnou živnou pôdou pre mikróby a baktérie. Na čistenie uší je vhodný detský olej alebo špeciálny roztok určený k tomuto účelu. Na oči používajte roztok na vyplachovanie očí. Ak sa objaví intenzívnejší výtok, ihneď navštívte veterinárneho lekára!

Zuby

Zuby trápia psov takmer rovnako často ako ľudí. V medzizubných priestoroch sa usadzujú zvyšky jedla a vzniká plak, ktorý sa pôsobením enzýmov, nachádzajúcich sa v slinách, mení na zubný kameň. Výsledkom zanedbaného chrupu je zapáchajúci dych, zápal ďasien, zubný kaz, paradentóza a vypadávanie zubov.
Vytvorený zubný kameň môže odstrániť už iba veterinár. Vo vašej moci je predchádzať týmto stavom. Účinným prostriedkom ústnej hygieny je podávanie žuvacích maškŕt alebo čistenie zubov špeciálnou kefkou a pastou.

Od samého začiatku navykajte šteňa na to, aby si nechalo otvoriť a prezrieť papuľu. Musí si zvyknúť aj na čistenie zubov, aby sa predišlo tvorbe zubného kameňa a periodentálnym ochoreniam. Zuby sa čistia tak, že sa na prst naberie zubná pasta pre psy a trú sa ňou ďasná a zuby. Kým si na to pes zvykne, používajte zubnú kefku alebo špeciálny gumový návlek na prst. Zuby a ďasná sa tak jemne vyčistia. Pastu a kefku možno kúpiť v obchodoch s potrebami pre domáce zvieratá.
V súčasnom období sa v starostlivosti o chrup začína používať aj špeciálny voskový gél, ktorý sa nanáša
na vyčistené zuby a dlhodobo zabraňuje usadzovaniu povlaku a zubného kameňa.

 

Zdroj :www.pes.eu.sk

 Prevádzkované na Joomla!. Designed by: Tribeca WordPress Theme  Valid XHTML and CSS.